Hlavní stránka | Cyklistika | Ostatní
Cyklistika / Trénink 2009
Ohlédnutí za sezonou 2009
Cvrček  ric@centrum.cz08.11.2009
Není to tak dlouho, co jsem si plánoval sezonu 2009 a už ji musím hodnotit jako minulost. Jeden by nevěřil, jak ten čas rychle letí.
Než začnu s jejím hodnocením, připomenu s jakými plány jsem do ní vstupoval.
Plánoval jsem si najet 11 tis. km, odjet maximum závodů Moravského poháru, maratóny jezdit nadoraz, v maximálním „závodním“ tempu a vyzkoušet si etapák.
A jak to všechno dopadlo?

Zhodnocení plánů

Z plánovaných 11 tisíc km je pouze 8,5 tisíc.
Z dvaceti závodů Moravského poháru jsem odjel 2 (slovy „dva“) závody! Více závodů, pět, jsem odjel v UACu, který je poněkud z ruky, ale jeho kalendář mi sedl lépe.
Co se týká maratónů, bylo to letos slabé. Mamuta jsem objel, ale musel jsem vynechat Rampušáka. Týden před ním jsem havaroval a byl jsem téměř na čtrnáct dní vyřazen z provozu. Smůla. Na Beskyda vyšlo krásné počasí. Bylo teplo, až moc. Možná právě díky tomu jsem si ho protrpěl šíleným způsobem. Dost dlouho po něm jsem se nemohl vzpamatovat a pořádně trénovat.
Domácí maratón Malou Hanou byl pro malý zájem zrušen. Jela se pouze krátká, 115 km trasa.
Vrchol maratónské sezóny, Král Šumavy se mi už jel lépe. Byly krize, ale vždy se mi podařilo je překonat a dojet společně s Kolíkáčem.
A etapák? Vyzkoušel jsem si, ale dopadlo to špatně. Poněkud jsem přecenil svoje sjezdařské „umění“ a v posledním okruhu Křivoklátského pekla lehnul. To byl právě ten osudový pád, který mě připravil o účast na Rampušákovi.

Trénink

Jak jsem se připravoval na sezonu 2009? No, po delší době mohu říci, že předsezoní příprava proběhla podle plánu a bez větších zádrhelů.
Jako tradičně jsem ji zahájil odpočinkem. Celý listopad bez kola, jen jedenkrát týdně údržba na válcích.
Od listopadu do března jsem pravidelně navštěvoval posilovnu. Z počátku opatrně, jen s prázdnými tyčemi a postupně si přidával váhy. Trochu jsem si spravil vršek, který se přes léto fláká. A zádům to taky celkem prospělo.
Co mi ale neprospívá je běhání. Byl jsem jen párkrát a musel jsem toho nechat. Kolena protestovaly. Ovšem, zavedl jsem novinku do tréninku. Chůze. Nějaké 2-3 hodinky po okolí. Mohl jsem sebou vzít i ženu a trochu ji vynahradit letní osamocenost :-) Dlouhé procházky byly vítanou změnou. Pokusím se je opět zařadit.
Párkrát jsem se také dostal do bazénu. Plavání je doporučováno jako vhodná rehabilitace.
Největší nadšení ale ve mně probudily běžky. Poprvé jsem se dostal do skutečně běžecké stopy a byl jsem nadšený. Pravidelné tréninky po celý leden. Dokud byl sníh ve stopě i na silnici. Jakmile v únoru ze silnic slezl sníh, běžky jsem opustil a vrhnul se na najíždění objemů.
Hltání jarních objemových kilometrů vyvrcholilo v Mlýnkách u Jury. Nebýt mojí nedisciplinovanosti, mohlo to být bezva soustředění. Musím si dát příště pozor.
No a pak už to bylo normální. Přes týden intervaly, přes víkend objemy a tak pořád do kola.

Další průběh
Průběh sezony 2009 byl poněkud zvláštní. Nemohl jsem chytnout pravidelný tréninkový rytmus. Vytrvale mi do toho něco lezlo. Občas zdravotní potíže, občas rodinné povinnosti. Nejhorší to bylo v létě po Beskydovi. Několik týdnů jsem nemohl naplno trénovat. Neustále jsem se cítil unavený, bez chuti. Tělo se chovalo nějak divně. Naštěstí se to pár týdnů před Králem spravilo.

Závěr

I když se sezonou nejsem spokojen na 100%, hodnotím ji kladně. Přes několik negativních zážitků jsem si cyklistiku užíval a bavil se jí. Potíže, bolest a přemáhání ke kolu patří. Bez toho by to byla nuda!

Najeto 8500 km
z toho 1344 km závodních
Odtrénováno 330 hodin
absolvováno 13 závodů, z toho 3 maratóny – Mamut, Beskyd, Král Šumavy
Počet přečtení:  545
Naposledy: 17.9.2020

Komentáře

Počet: 0

Vaše jméno:
Váš email:
Váš komentář
Opište kontrolní kód: 764 

 

 

 

 

 

Nejnovější komentáře

Přihlášení