Hlavní stránka | Cyklistika | Ostatní
Cyklistika / Cubitus Humerus
Cubitus Humerus 7
Cvrček  ric@centrum.cz30.09.2010
Termín propuštění již znám, zbývá mi posledních pár dnů. Měl bych si pomalu sumírovat, co všechno jsem si sem přivezl, abych to samé zase odvezl a něco tu nezapomněl. Nebude to ale asi ten největší problém. Ve skříních ani v nočním stolku moc místa není a tedy ani těch krámů moc nebude.
Mnohem složitější a zásadnější bude zhodnotit můj pobyt zde. Byl úspěšný nebo nebyl? Splnily se předpoklady a sny, se kterými jsem sem nastupoval? Těžko říci. Určitě budu odjíždět v lepším stavu, než v jakém jsem přijel. Jen nevím, jestli ten stav je uspokojivý.
Při příjezdu jsem si téměř nepřipouštěl možnost, že bych neměl odjíždět ve stoprocentní kondici. I první cvičení naznačovala, že by vše mohlo dopadnout k mé plné spokojenosti. Rozsah pohybu v rameni se zvětšoval cvičení od cvičení. Na začátku jsem nebyl schopný se poškrabat za uchem, sundat si tričko přes hlavu, dát ruku za záda. To vše nyní zvládám více méně bez problémů. Omezení v rameni jsou, plného rozsahu pohybu, tak jak byl před úrazem, jsem nedosáhl. Zůstalo ještě dost prostoru pro vlastní cvičení doma po návratu.
Jestliže rameno můžu hodnotit vyloženě kladně, mnohem rozporuplnější pocity mám z loktu. Ten se ukázal jako největší oříšek. V prvních týdnech cvičení nevykazovalo žádné výsledky. Ty se začaly objevovat až ve třetím nebo čtvrtém týdnu. Principy cvičení jsem popsal v jiném článku. Počáteční pokusy o natažení ruky byly jen takovým vytvářením dolíku do lůžka pomocí mého loktu. Svaly byly zatuhlé a nejevily nejmenších známek nějakého uvolnění. To nastalo až mnohem později. Svaly najednou povolily a během cvičení jsem začal vnímat, jak se po jednom natahují a příjemně pálí. Asi všichni znáte ten pocit, když se v předklonu máte dotknout prstů u nohou a svaly ze zadní strany noh začnou táhnout a nechtějí vás pustit dál. To je přesně to táhnutí o kterém mluvím v souvislosti s loktem.
Postupně se takto začaly zapojovat další a další svaly. Nicméně, kýženého výsledku, abych sám narovnal ruku, jsem nedosáhl. Během cvičení, s dopomocí, jsem ruku natáhl tak, že už vypadala celkem rovná, ale po cvičení, během nějaké doby se samovolně vrátila do pokrčené polohy.
Dalším, spíše vedlejším výsledkem mého pobytu zde byla náprava mých zad. Od vánoc 2009 jsem měl bolesti v oblasti bederní páteře. Při vizitě jsem požádal, jestli by nebylo možné něco s tím udělat, když už zde trávím tolik času. Vyhověli mi a fyzioterapeut se mým zádům dvě sezení věnoval. Už po tom prvním jsem pocítil takovou úlevu, jakou jsem za celou dobu, co bolesti mám, nepoznal. Prostě fantazie. Při druhém mi ukázal pár cviků, které si mám cvičit. Zjistil, že mám zkrácené některé svaly kolem páteře.
Rameno je ve stavu schopném normálního fungování, loket je připraven k dalšímu cvičení a záda jsou po dlouhé době opět v bezbolestném stavu (a doufám, že tak zůstanou co nejdéle).
To je stav, se kterým opouštím rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí.
Počet přečtení:  371
Naposledy: 2.3.2021

Komentáře

Počet: 0

Vaše jméno:
Váš email:
Váš komentář
Opište kontrolní kód: 515 

 

 

 

 

 

Nejnovější komentáře

Přihlášení